رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی مجلس: اردوغان برای ایران تعیین تکلیف نکند/اقوام ایرانی همه با هم متحد هستند


رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه و شعر خوانی وی گفت: اردوغان در حد و اندازه ای نیست که برای ایران اسلامی تعیین تکلیف کند.

 

ابراهیم عزیزی در واکنش به اظهارات رجب طیب اردوغان در آئین جشن پیروزی جمهوری آذربایجان که در شعری به تمامیت ارضی ایران اسلامی اشاره کرده بود، گفت:اعتقاد بنده بر این است که اظهارات اردوغان را بیشتر از یک شعر ندانیم.

 

او با بیان اینکه اگر دستگاه دیپلماسی مقتدرانه عمل کرده و از انفعال خارج شود، کسی جرات کوچکترین اقدام و کلام را علیه ایران را ندارد، گفت: آقای اردوغان در یک مراسم شعری خوانده و در همین حد باید بدان پرداخت چراکه چنین سخنانی در مقابل ایران مقتدر و یکپارچه هیچ جایگاهی ندارد.

 

عزیزی با اشاره به اتحاد اقوام ایرانی از ترک و لر و بلوچ و کرد افزود: اردوغان باید توجه کند که با ایرانی از مردان و زنان شجاع و برخاسته از اعتقادات دینی مواجه است.

 

نماینده شیراز و زرقان تاکید کرد: مردم و اقوام ایرانی مثال آب و روغن هستند که اگرچه در ظاهر از هم جدا بوده اما جداکردن آن‌ها از هم بسیار سخت است. البته برخی خیال آن دارند که می‌توانند از این تنوع اقوام و مذاهب سواستفاده کنند ولی تاریخ و سابقه ایران اسلامی نشان داده همه اقوام و مردم در دفاع از یکپارچگی کشور، یکی هستند.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه در مجلس شورای اسلامی افزود: کشورهای همسایه بدانند که هرگز رویاهایشان علیه ایران محقق نخواهد شد. به ویژه آنکه جغرافیای ایران همیشه از یک انسجام و وحدت برخوردار است.

 

رئیس مجمع نمایندگان فارس همچنین گفت: از نظر ما این حرف بیشتر برای آقای اردوغان و ترکیه و جمهوری آذربایجان مصرف داخلی دارد. این حرف‌های اردوغان در قالب همان رویکردی است که سالهاست در ترکیه شروع شده و شاید در جمهوری آذربایجان تاثیرگذار باشد ولی برای مردم ایران و ایران اسلامی تاثیری ندارد.

 

او در مورد اقدام مجلس در واکنش به سخنان اردوغان نیز تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه در مجلس در اولین فرصت به این موضوع ورود کرده و آن بررسی می‌کند.

 

انتهای پیام/


نظرات


نام و نام خانوادگی
اجباری
ایمیل
اجباری
موبایل
اختیاری
توضیحات