انتقاد رئیس مجمع نمایندگان فارس از رویکردهای اشتباه در حوزه گردشگری: نگاه تهدیدمحور در حوزه گردشگری، یک اشتباه بزرگ و استراتژیک است


رئیس مجمع نمایندگان استان فارس تغییر نگاه در حوزه گردشگری را از ضروریات برشمرد و لازمه آن را وجود «مدیران شجاع» و «تصویب قوانین الزام آور و کارآمد» در این عرصه دانست.

ابراهیم عزیزی در نشست کارگروه گردشگری و زیارت که با حضور صاحب نظران این حوزه برگزار شد، با بیان اینکه جلسه باید برای حل مشکلات و گرفتاری ها باشد نه  صرفا «جلسه برای جلسه»، با اشاره به دیدار اخیرش با مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تغییر نگاه در حوزه گردشگری از ضروریات است.

او با عنوان اینکه در کشور ما شعار حمایت گردشگری داده شده، اما اینگونه رفتار نشده است افزود: نگاه ما به حوزه بزرگ و تاثیرگذار گردشگری باید جامع، کامل، منطقی و هوشمندانه باشد.

به اعتقاد عزیزی از دل این نشست و برخاست ها در مورد گردشگری، باید در نهایت نگاهی که منجر به پیشرفت و شکوفایی شده و یک راهبرد جامع به اقتضای شرایط فرهنگی و اجتماعی کشور ما بیرون آید.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس نگاه تهدید محور به گردشگری را یک اشتباه بزرگ و استراتژیک دانست و گفت: نگاه به گردشگری باید یک نگاه اقتصادی پویا و در جهت منافع ملی کشور باشد؛ رویکردی که خیلی از کشورها دنبال کرده و موفق شده اند.

او با اشاره به موفقیت برخی کشورهای محروم و دورافتاده دنیا در امر جذب توریست و گردشگری آن هم با ساده ترین شکل ممکن، افزود: ما در ایران این همه فرصت بی نظیر داریم اما چرا از آن استفاده نمی کنیم، جای سوال است.

عزیزی اضافه کرد: ایران ما سرشار از فرصت و نعمت است اما نوع استفاده ما در حوزه گردشگری، حداقلی است و اشکال آن بر می گردد به آن نگاه اشتباهی که اشاره شد و تا این نگاه سطحی در مدیران و مسوولان وجود دارد و  قوانین نیز ناکارآمد باشد، وضع همین خواهد بود.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی به وضعیت استان فارس نیز در این عرصه اشاره کرد و گفت: باید باور کنیم مزیت بی نظیر ما در استان فارس به ویژه شهر شیراز به عنوان یک شهر شهیر در دنیا، گردشگری است ضمن اینکه این شهر یک ویژگی منحصر به فرد به عنوان گردشگری مذهبی نیز دارد.

عزیزی تغییر نگاه اشتباه به گردشگری را نیازمند رویکرد شجاعانه مدیران مربوطه دانست و بیان کرد: از برخی مدیران که اراده ای برای داشته های موجود و خلاقیت در این عرصه نداشته و صرفا می خواهند گذران امور کنند، نباید انتظار معجزه در این حوزه داشت که امیدواریم با یک رویکرد علمی، منطقی و هوشمندانه، این رویکرد در آینده عوض شود.

او همچنین گفت: ما نباید انتظار داشته باشیم که مشکلات گردشگری با یک جلسه با فلان مدیر حل و فصل شود، بلکه باید تلاش کرد این مطالبه گری ها به صورت مستمر ادامه پیدا کند.

به اعتقاد عزیزی اگر امروز به سمت رفتارهای خلاقانه نرویم، نمی توانیم با این داشته ها و بضاعت موجود، مشکل را حل کرد و عدم داشتن برنامه های پرجاذبه، به این صنعت آسیب می زند.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در ادامه این نشست با ارائه چند پیشنهاد به اعضای کارگروه گفت: نخستین پیشنهاد بنده این است که برای تغییر نگاه در عرصه گردشگری، در قالب همین کارگروه کلیه طرح هایی که باید از مسیر قوانین حل شود را دنبال کرده و طرح هایی که لازم است در مجلس تبدیل به «قوانین الزام آور» شود را ارائه دهید.

عزیزی خاطرنشان کرد: باید دید قوانین موجود چه اشکالاتی دارد چراکه بسیاری از این قوانین به جای حامی بودن، بازدارنده است! و وظیفه بنده و امثال بنده است که در مجلس موارد را دنبال کنیم.

او  برگزاری جلسات مستمر با دستگاههایی که متولی قضیه هستند را نیز راهگشا دانست و گفت: پیشنهاد مشخص بنده این است که در این جلسات با تفکیک مدیران دستگاهها، جلسات برگزار شده تا هر دستگاهی بداند چه وظیفه تخصصی را باید دنبال کند تا کار علمی، منطقی و عاقلانه پیش رود.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس همچنین گفت: پیشنهاد سوم اینکه اعضا کارگروه هر آنچه را فکر می کنند لازم است از طریق نمایندگان مجلس با اعضای  دولت مطرح شود، آماده کنند تا نمایندگان پیگیر شوند.

به اعتقاد عزیزی یکی از دلایل ناکارآمدی قوانین در حوزه گردشگری و دیگر موارد، از بالا به پایین بودن آن است یعنی تعدادی در یک اتاق در بسته بدون اشراف بر مسائل و شناخت دقیق از مناطق کشور نشسته و قوانینی را وضع می کنند که کارآمدی لازم را بعضا ندارد.

انتهای پیام/


نظرات


نام و نام خانوادگی
اجباری
ایمیل
اجباری
موبایل
اختیاری
توضیحات