اقدام در عمل؛ یا بازی با کلمات؛ مساله این است


یادداشت/

اقدام در عمل؛ یا بازی با کلمات؛ مساله این است

ابراهیم عزیزی نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی

 

به عنوان مدیری که حداقل نیمی از عمر خود را در کارهایی اجرایی و مسوولیت هایی چون استاندار، فرماندار کلانشهر شیراز، معاون استاندار، رئیس بسیج سازندگی کشور و... سپری کرده ام، فاصله ای بسیار بین «سخنان زیبا» و «عمل در مقام اجرا» می بینم که شاید درکش برای کسی که کار اجرایی نکرده کمی سخت باشد.

 

امروز در بستر فضای مجازی غیر رسمی و گاهی رسمی، برخی مطابق روحیات و وابستگی های حزبی و جناحی و تعلقات سخیف دنیوی، «یک را صد و در مقابل صد را یک»، «کار انجام نشده را انجام شده و کار انجام شده را انجام نشده» و در کل «شب را روز و روز را شب» نشان می دهند غافل از اینکه این شعبده بازی ها شاید برای فریب یک عده ساده لوح «آن هم برای چند صباحی» کارساز باشد اما در محضر آن «حیِ قیومِ حاضرِ ناظر» هیچ گونه ارزش ندارد.

 

به نظر می رسد به جای بازی با کلمات، سفسطه و مغلطه و سستی و کاهلی که رویکرد انسان های ضعیف، دون و فرومایه است، باید در میدان عمل به فکر اقدام بود تا بتوان در حل کاستی ها و مشکلات کشور به قدر خود «سهمی هر چند اندک» ایفا نمود.

 

یک نماینده یا یک مدیر می تواند تمام وقت گرانبهای خود را در فضای مجازی صرف توییت بازی، مواضع کودکانه و جنگ و جدل های سیاسی کند بدون اینکه حتی قدمی از قدم بردارد و در عین حال می تواند از این وقت برای اقدامات بزرگ، اثرگذار و تعریف پروژه های کلان بهره ببرد.

 

 آن رویکرد اول برای مسوولی که نمی خواهد کار کند، گوشه دنج عافیت است! و آن رویکرد دومی برای کسی که می خواهد کار کند سرشار از مسوولیت پذیری، تعهد، دغدغه و بعضاً ترکش خوردن از افراد ناآگاه و همان کسانی که عزم و اراده برای کار نکردن دارند، می باشد.

 

مردم خوب، نجیب و شریف ما باید بدانند که اگر امروز یک پروژه بزرگ و اقدام کلان در استان یا کشور انجام شده یا در دست اقدام است، در عَقَبه آن ساعت ها، روزها، هفته ها و بلکه ماهها تلاش و رایزنی و مُجاب کردن مسوولان بالادستی برای انجام آن، نهفته است وگرنه با توییت بازی و نشستن روی مبل و انتقاد صرف از این و آن، که کاری از پیش نمی رود!

 

جهت اطلاع مردم شریف استان فارس باید گفت که تنها یک پروژه بزرگ چون «خط انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس» که 10سال مسکوت مانده بود و کسی حوصله انجام آن را نداشت، ماحصل یک سال دوندگی، برگزاری جلسات متعدد با وزرا، مدیران، سرمایه گذاران و ناامید نشدن از پاسخ های منفی بود که به فضل خدا در تیرماه 1400کلید خورد آن هم با سرمایه گذاری بخش خصوصی و اِلّا با بودجه های اندک دولتی که امکانش تقریباً صفر بود.

 

این پروژه سالهای متمادی نیاز آبی استان را حل خواهد کرد. صنعت استان را رونق خواهد بخشید و «فارس در معرض بحران آب» را نجات خواهد داد. استانی که دقیقاً به همین دلیل کم آبی هیچ صنعتگری رغبت به سرمایه گذاری در آن ندارد و به سبب مدیریت های ناصواب آب در سنوات گذشته، بسیاری از منابع آبی خود را از دست داده است.

 

باز هم جهت اطلاع مردم عزیز باید اذعان کنم که این پروژه برای تکمیل نهایی با توجه به تورم موجود و گرانی وسائل مورد لزوم، نیازمندحدود 50هزار میلیارد تومان هزینه است یعنی 7برابر بودجه کل استان فارس! لذا اگر کمی دوراندیش باشیم، هیجان زده و بدون اطلاعات کافی قضاوت نکنیم، از همین موضوع پی به اهمیت این پروژه کلان در آینده استان خواهیم برد.

 

در پایان مجدداً تاکید می کنم که انجام چنین پروژه هایی نیازمند مدیران اجرایی قدرتمند با نگاه وسیع به مسائل و روحیه جهادی است؛ مدیرانی که می دانند توییت بازی و بازی با کلمات در فضای مجازی دردی از مردم دوا نمی کند و برای حل مشکلات باید در میدان عمل اقدام کرد.

 

ابراهیم عزیزی نماینده شیراز و زرقان در مجلس یازدهم

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات


نام و نام خانوادگی
اجباری
ایمیل
اجباری
موبایل
اختیاری
توضیحات